5 powodów, dla których warto drukować fotografie

Zastanów się, ile razy oglądałaś z sentymentem stare albumy swoich rodziców i dziadków? Patrzyłeś wzruszony na pożółkłe zdjęcia nieżyjących przodków wyobrażając sobie, jakimi byli ludźmi i jak żyli? Takie fotografie to prawdziwy skarb dla rodziny. A Ty drukujesz swoje zdjęcia? Czy raczej przechowujesz je na dysku komputera lub w pamięci telefonu? A ile razy straciłeś je, bo system padł, bo zapomniałeś hasła dostępu do dysku zewnętrznego, bo zgubiłeś telefon? No właśnie… Dlatego dzisiaj spróbuję przekonać Cię, że warto drukować fotografie, i to zarówno te zrobione telefonem, jak i podczas profesjonalnej sesji fotograficznej.

  1. Cyfrowe zdjęcie dopiero z chwilą wydruku nabiera wartości

Papier ma niezaprzeczalnie wielką wartość i to od tysięcy lat. Odkryte przez archeologów zwoje papirusów z egipskimi hieroglifami są prawdziwym dziedzictwem prehistorii. Wszelkie archiwa pełne są kronik, ksiąg i starych fotografii mających wielką wartość. A co można powiedzieć o różnych nowinkach technologicznych, związanych z przetwarzaniem obrazu? Minęło 20 lat odkąd cyfrowe aparaty fotograficzne weszły do codziennego użytku. Kiedyś zdjęcia tradycyjnie zgrywało się do pamięci komputera i często archiwizowało na dyskietkach. Kto jeszcze pamięta dyskietki? Młode pokolenie nie wie, co to jest. Potem były płyty CD i DVD, pendrive’y, karty pamięci. A kto z nas może przewidzieć, w jaki sposób będziemy odtwarzać obraz za 20-30 lat? W jaki sposób będziemy wtedy robić zdjęcia, na jakich urządzeniach je oglądać i jak archiwizować? A tradycyjne albumy fotograficzne mają niezmienną wartość. Wydrukowane zdjęcia to wspomnienia utrwalone na papierze i zachowane na odległą przyszłość.

  1. Materialna pamiątka dla przyszłych pokoleń

Pomyśl, jakie pamiątki po sobie przekażesz swoim dzieciom i wnukom? Jak mają Cię zapamiętać, skoro ukrywasz rodzinne fotografie na komputerowym dysku, który w każdej chwili może się zepsuć? A przecież wiesz, że miło jest zajrzeć do starych rodzinnych albumów, czy pokazać je nowym członkom rodziny, chociażby synowej czy zięciowi? A ile radości mają dzieci, przeglądając zdjęcia z pierwszych tygodni swojego życia.
Poza tym zdjęcia na papierze łatwiej i częściej się ogląda, niż te na nośnikach cyfrowych. Łatwiej też je przechować, a przez to ocalić od zapomnienia stare rodzinne historie, wspomnienia czy anegdoty. Jeśli ich nie wyrzucisz, to zniszczyć je może tylko powódź albo pożar. To prawdziwe tragedie, ale przyznaj, że zdecydowanie rzadziej spotykane, niż wszelkie awarie i wirusy systemów oraz wszelkiego rodzaju chochliki, które gdzieś chowają karty pamięci albo kasują nagrane pliki.

  1. Wydrukowane zdjęcia to ciekawa dekoracja wnętrza w domu

Po co kupować drogie obrazy, makramy czy inne zawieszki? Możesz przecież wydrukować zdjęcia w mniejszym lub większym formacie i oprawić je w ramki. Zawieś je na ścianie, ustaw na półce czy nad kominkiem, jak wolisz. Taka dekoracja jest jedyna i niepowtarzalna. Galeria rodzinnych fotografii na ścianie doda charakteru wnętrzom domu, a gościom wyjawi osobowość i zainteresowania gospodarzy. W ostatnich czasach coraz bardziej popularne są sesje fotograficzne rodziny z pupilami. Takie właśnie zdjęcia najładniej prezentują się na ścianie. Jeśli lubisz motywy przyrody, zwierząt i masz ulubionego pupila w domu, to chętnie zrobię dla Ciebie profesjonalne zdjęcia Twojego psa w plenerze. Zamyślone psie spojrzenie, pies biegnący po łące albo zapatrzony na swego właściciela. To będzie bardzo udana fotografia. Przekonasz się, jak ładnie będzie wyglądało takie zdjęcie oprawione w ramki i zawieszone na ścianie.

  1. Selekcja zdjęć do wywołania to spora frajda dla całej rodziny

Zachęcam do tego, aby raz w roku, na przykład w długie jesienne i zimowe wieczory, przejrzeć wspólnie zdjęcia zgrane na komputer. Jeśli wcześniej uporządkowałaś je w foldery i nazwałaś odpowiednio np. wakacje 2020, to teraz masz ułatwione zadanie. Wybierzcie razem najlepsze ujęcia, a potem zapisz je w pliku “do wywołania”. Od razu możecie zaplanować, które zdjęcia warto wydrukować w większym formacie, aby potem oprawić je w ramki i zawiesić na ścianie albo postawić na półce. A może zdecydujecie się wydrukować je w formie fotoksiążki albo zamówić fotokalendarz? To dopiero będzie mega pamiątka!

  1. Spersonalizowany prezent dla kogoś bliskiego

Rodzinne zdjęcie oprawione w ramki będzie wzruszającym prezentem dla babci, dziadka lub innych bliskich osób. Równie dobrym pomysłem może być na przykład kubek z nadrukiem zdjęcia albo powłoczka na poduszkę. Zamiast zastanawiać się, co kupić na Dzień Babci, podarujcie babuni oprawione zdjęcia wnucząt.

Przekonałem Cię, że warto drukować zdjęcia? A może masz inne zdanie na ten temat? Napisz w komentarzu, czy drukujesz swoje zdjęcia? A jeśli nie, to dlaczego?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.